United Nations Dag Hammarskjöld Library
UN-I-QUE (UN Info Quest): If cited, please provide attribution.

R03366

UNITED NATIONS HIGH COMMISSIONERS FOR HUMAN RIGHTS (UNHCHR)

NOTE: Office established by A/RES/48/141 of 20 Dec. 1993.


2012- 2014: Navanethem Pillay (South Africa) (A/66/802, General Assembly decision 48/141- renewal as of 1 Sept. 2012

2008-2012: Navanethem Pillay (South Africa) (A/62/913, General Assembly decision 62/420 of 28 July 2008, Press release SG/A/1145-BIO/3996-HR/4959 [2008])

2004-2008: Louise Arbour (Canada) (A/58/718 + Add.1, General Assembly decision 58/417 of 25 Feb. 2004, Press release SG/A/866-BIO/3558 [2004])

2002-2003: Sergio Vieira de Mello (Brazil) [died in office on 19 August 2003] (A/56/109, General Assembly decision 56/323 of 23 July 2002, Press release SG/A/808-BIO/3429-HR/4613 [2002])

1997-2002: Mary Robinson (Ireland) (A/51/924, A/51/924/Add.1, General Assembly decision 51/322 of 17 June 1997, A/55/110, General Assembly decision 55/322 of 31 May 2001, Press release SG/A/638-BIO/3076 [1997], Press release SG/SM/7762-HR/4526 [2001])

1994-1997: Jose Ayala Lasso (Ecuador) (A/48/859, General Assembly decision 48/321 of 14 Feb. 1994, Press release SG/A/567 [1994], Press release BIO/2840-HR/3937 [1994], Press release SG/SM/6173-HR/4322 [1997])